De ziua ,,Sfântului Apostol Andrei – Creștinătorul României și ocrotitorul tuturor românilor’’, a avut loc prima întâlnire oficială între autoritățile publice locale din Comuna  Ciorogîrla, Județul Ilfov, România și Comuna Țipala, Raionul Ialoveni, Republica Moldova

Joi,  30 noiembrie 2017, a avut loc prima întâlnire oficială a reprezentanților autorităților publice locale din comuna Țipala, raionul Ialoveni, din Republica Moldova, în comuna Ciorogîrla, județul Ilfov, din Romania, în vederea încheierii ,,Acordului de Cooperare’’ între cele două unități administrativ-teritoriale.

Prin acest acord, cele două părți vor sprijini, în baza principiilor egalității și reciprocității, stabilirea de relații de prietenie și colaborare între cele două unități administrativ-teritoriale, precum și promovarea schimburilor de bune practici și experiențe în vederea încheierii unor proiecte comune de dezvoltare economică și socială a celor două părți, în beneficiul comunităților pe care le reprezintă.

Acțiunile de colaborare care vor fi puse în practică se vor desfășura în conformitate cu competențele celor două părți și se vor referi în special la:

-    schimburi de experiență în domeniul dezvoltării locale și a bunelor practici pentru o activitate eficientă a autorităților administrației publice locale;

-    asigurarea comunicării, transparenței și schimbului de informații;

-    organizarea de activități comune cu caracter educativ, social, cultural și sportiv;

-    promovarea și susținerea relațiilor economice, agricole și a proiectelor de infrastructură;

-    schimburi inter-instituționale în domeniile lor de competență, în special domeniul social, dezvoltare economică, cultură, sport, învățământ, protecția mediului înconjurător, transport și sănătate publică.

- Victor NICOLAE -