logo ciorogarla

Comisia Europeana a aprobat finantarea Proiectului regional de dezvoltare a infrastructurii de apa si apa uzata din judetul ILFOV

Comisia Europeana a aprobat finantarea proiectului strategic pentru judetul Ilfov in vederea modernizarii si reabilitarii infrastructurii de apa si apa uzata, proiect finantat in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare (POIM). Proiectul are o valoare totala de 261 milioane de euro.

Prin intermediul proiectului vor beneficia de acces la apa sigura din punct de vedere calitativ si cantitativ 193.246 locuitori, iar 118.310 locuitori vor avea acces la reteaua de colectare si tratare a apelor uzate, contribuindu-se la o mai buna protejare a mediului si a sanatatii publice.

Beneficiarii acestui proiect major sunt locuitorii urmatoarelor comune si orase ilfovene: Balotesti, Bragadiru, Branesti, Cernica, Ciolpani, Ciorogarla, Clinceni, Cornetu, Domnesti, Glina, Jilava, Gradistea, Gruiu, Magurele, Moara Vlasiei, Mogosoaia, Pantelimon, Peris, Petrachioaia, Tunari.

Cei mai importanti indicatori prestabiliti de realizare sunt:

Retea de distributie apa potabila (noua)    580,5 km
Retea de distributie apa potabila (reabilitata)    7 km
Retea aductiune (noua)    107,7 km
Retea aductiune (reabilitata)    1,1 km
Retea canalizare (noua)    613,8 km
Retea canalizare (reabilitata)    1,6 km
Rezervoare inmagazinare apa    24 buc
Statii de tratare apa    27 buc
Statii de epurare ape uzate care deservesc aglomerari cu peste 10.000 l.e.    6 buc
Statii de epurare ape uzate care deservesc aglomerari sub 10.000 l.e.    6 buc
Distributia apei: Populatie care beneficiaza de o mai buna alimentare cu apa    193.246 loc.
Epurarea apelor uzate: Populatie care beneficiaza de o mai buna tratare a apelor uzate    118.310 loc.

Obiectivul general al masurii de investitii il reprezinta imbunatatirea infrastructurii de apa si apa uzata, spre beneficiul mediului si al populatiei, in vederea indeplinirii obligatiilor de conformare a Romaniei la Tratatul de Aderare.

Proiect cofinantat din Fondul de Coeziune prin Programul Operational Infrastructura Mare 2014-2020