logo ciorogarla

Conform Legii 248/2015, republicata, privind stimularea participarii in invatamantul prescolar a copiilor provenind din familii defavorizate, tichetele de gradinta se acorda:

• copiilor din familiile care au stabilit dreptul la alocatie pentru sustinerea familiei acordata in baza Legii nr. 277/2010 privind alocatia pentru sustinerea familiei, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare**), indiferent daca familia se afla in plata acestui drept sau acesta este suspendat.
  • prin exceptie, stimulentul educational se acorda si copiilor aflati in ingrijirea persoanei care a fost desemnata de parinte pentru intretinerea copilului, pe perioada absentei parintilor, conform art. 104 din Legea nr. 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, daca veniturile pe persoana, inclusiv copilul aflat in ingrijire, nu depasesc nivelul maxim de venituri pentru acordarea alocatiei pentru sustinerea familiei.
  • Stimulentul educational se acorda numai pentru copiii inscrisi intr-o unitate de invatamant prescolar, conform Legii educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.

Acte necesare:

Cerere tip ANEXA nr. 1

• acte de identitate BI/CI ale parintilor – originale+copii;
  • certificatele de nastere ale copiilor aflati in intretinere – original+copii;
  • certificatul de casatorie - original +copii;
  • dovada inscrierii la gradinita in original;
  • adeverinta de salariat - eliberata de la locul de munca, pentru parinti, cu venitul net lunar - original;
  • adeverinta de venit pentru cei care nu realizeaza venituri (se completeaza cererea la primarie) – original;
  • mandate postale: ALOCATIE DE STAT, VMG, ASF, HANDICAP, etc. - original;
  • dupa caz, alte acte doveditoare privind componenta familiei: hotararea judecatoreasca de incredintare in vederea adoptiei, potrivit legii; hotararea judecatoreasca de incuviintare a adoptiei, potrivit legii; dispozitia conducatorului directiei generale de asistenta sociala si protectia copilului sau hotararea comisiei pentru protectia copilului ori a instantei de judecata, dupa caz, pentru masura plasamentului; hotararea judecatoreasca de instituire a tutelei sau, dupa caz, dispozitia autoritatii tutelare, potrivit legii; hotararea judecatoreasca prin care sotul/sotia este declarat/declarata disparut/disparuta; hotararea judecatoreasca prin care sotul/sotia este arestat/arestata preventiv pe o perioada mai mare de 30 de zile sau executa o pedeapsa privativa de libertate si nu participa la intretinerea copiilo; hotararea judecatoreasca de stabilire a domiciliului copilului in cazul parintilor divortati ori despartiti in fapt – originale+copii.

Criterii de acordare a tichetelor sociale pentru gradinita – tichet in valoare de 105,1 RON

• Venitul net lunar/membru de familie nu poate depasi suma de: 557,03 RON;
  • Copilul este inscris intr-o unitate de invatamant prescolar, conform ,,Legii educatiei nationale nr. 1/2001", cu modificarile si completarile ulterioare;
  • Prezenta zilnica a copilului la gradinita este obligatorie, cu exceptia absentelor motivate:
  1. absente medicale: motivate, numai daca parintii aduc scutiri medicale corespunzatoare perioadelor in care au lipsit copiii, la revenirea acestora la gradinita. In caz exceptional, o singura data pe an scolar, copiii pot beneficia de tichete sociale si daca in luna monitorizata au lipsit mai mult de 50% din zilele de gradinita, din motive medicale;
  2. invoiri: copiii pot fi invoiti de catre parinti in limita a 3 zile pe luna, cu conditia anuntarii cadrelor didactice;
  3. scutirile medicale sau certificatele medicale se vor prezenta la gradinta, de catre parinte, pana la data de 3 a lunii urmatoare.