logo ciorogarla

SE VOR DISTRIBUI PACHETELE CU PRODUSE DE IGIENĂ ȘI PACHETELE CU AJUTOARE ALIMENTARE.

Locaţia : U.A.T. CIOROGÂRLA/ Centrul Social Ciorogârla, str. Școlii nr. 11, com.Ciorogârla, jud. Ilfov

PERIOADA DE DISTRIBUIRE : 15.03.2021-16.04.2021

ÎNTRE ORELE: 10.00-12.00 (în zilele lucrătoare)

Guvernul României, prin intermediul Ministerului Fondurilor Europene, a implementat un program reglementat prin OUG nr.115/2020 pentru pensionarii cu venituri echivalente indemnizației sociale (800 lei) cu vârsta de peste 75 de ani, precum și pentru persoanele fără adăpost.

Aceștia beneficiază de tichete sociale pentru mese calde, valoarea nominală a unui tichet social pe suport electronic fiind de 180 de lei/lună.

La nivelul Casei Naționale de Pensii Publice a fost identificat un număr de aproximativ 275.000 de beneficiari, persoane care au venituri până la nivelul indemnizației sociale minime pentru pensionari, cu vârsta de cel puțin 75 de ani.

Casa Națională de Pensii Publice furnizează Ministerului Fondurilor Europene, prin intermediul Caselor Teritoriale de Pensii, listele cu persoanele eligibile, în vederea acordării acestor tichete sociale pentru mese calde. Informații suplimentare pot fi solicitate la Primăria comunei Ciorogârla.

POAD OUG 115