Guvernul României, prin intermediul Ministerului Fondurilor Europene, a implementat un program reglementat prin OUG nr.115/2020 pentru pensionarii cu venituri echivalente indemnizației sociale (800 lei) cu vârsta de peste 75 de ani, precum și pentru persoanele fără adăpost.

Aceștia beneficiază de tichete sociale pentru mese calde, valoarea nominală a unui tichet social pe suport electronic fiind de 180 de lei/lună.

La nivelul Casei Naționale de Pensii Publice a fost identificat un număr de aproximativ 275.000 de beneficiari, persoane care au venituri până la nivelul indemnizației sociale minime pentru pensionari, cu vârsta de cel puțin 75 de ani.

Casa Națională de Pensii Publice furnizează Ministerului Fondurilor Europene, prin intermediul Caselor Teritoriale de Pensii, listele cu persoanele eligibile, în vederea acordării acestor tichete sociale pentru mese calde. Informații suplimentare pot fi solicitate la Primăria comunei Ciorogârla.

POAD OUG 115

A inceput depunerea cererilor pentru acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței pentru perioada sezonului rece noiembrie 2020-martie 2021.

Ajutorul pentru încălzire, acordat beneficiarilor Legii 416/2001 - pentru familiile și persoanele singure beneficiare ale ajutorului social, conform O.U.G. nr. 70/2011 privind măsurile de protecție socială în perioada sezonului rece, cu modificările și completările ulterioare, se va acorda în data de 10.12.2020, la sediul Primăriei comunei Ciorogârla, prin caseria unității.

ÎN PERIOADA 12.08.2020-25.08.2020,

SE VOR DISTRIBUI PACHETELE CU PRODUSE DE IGIENĂ ȘI AJUTOARELE ALIMENTARE PENTRU BENEFICIARII ELIGIBILI (AJUTOR SOCIAL ȘI ALOCAȚIA DE SUSȚINERE A FAMILIEI), ÎN CADRUL POAD 2014-2020 DIN FONDUL DE AJUTOR EUROPEAN DESTINAT CELOR MAI  DEFAVORIZATE PERSOANE-TITLURILE POIECTELOR: ’’ACORDAREA DE PACHETE CU PRODUSE DE IGIENĂ ÎN CADRUL POAD 2018-2020’’ ȘI ’’ACORDAREA DE PACHETE CU AJUTOARE ALIMENTARE ÎN CADRUL POAD 2018-2020’’, LA SEDIUL CENTRULUI SOCIAL AL COMUNEI CIOROGÂRLA, STR. ȘCOLII NR.11, COM.CIOROGÂRLA, JUD.ILFOV, ÎNTRE ORELE 10.00-12.00 (în zilele lucrătoare)

Având în vedere pericolul infecţiei cu coronavirusul SARS-CoV-2, Primăria comunei Ciorogârla, va începe distribuirea măștilor de protecție, conform OUG 78/2020, privind acordarea de către Ministerul Sănătăţii, prin direcţiile de sănătate publică judeţene şi a municipiului Bucureşti, autorităţilor publice locale a necesarului de măşti de protecţie pentru familiile şi persoanele defavorizate de pe raza unităţilor administrativ-teritoriale, precum şi pentru suplimentarea bugetului Ministerului Sănătăţii, din Fondul de rezervă bugetară aflat la dispoziţia Guvernului, prevăzut în bugetul de stat pe anul 2020.